Rozpoczynamy krótki cykl, w którym dzielimy się doświadczeniem naszego zespołu w postępowaniach przed Prezesem UOKiK dotyczących koncentracji. Chcemy pokazać, że skuteczne przeprowadzenie transakcji – nawet tych pozornie prostych – często wymaga głębokiego zrozumienia przepisów, praktyki organu oraz odpowiednio dobranej strategii.
Pierwsza z omawianych transakcji dotyczyła szczególnego typu koncentracji: transakcji między członkami rodziny, dokonanej w ramach sukcesji przedsiębiorstwa.
Warto pamiętać, że z perspektywy prawa konkurencji, uczestnicy sukcesji zazwyczaj są osobnymi przedsiębiorcami i w związku z tym podlegają takim samym obowiązkom, jak każdy inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, niezależnie od stopnia pokrewieństwa. Przekazanie spółki lub jej udziałów między członkami rodziny, jeśli spełnia progi obrotów, podlega obowiązkowi zgłoszenia do UOKiK jako koncentracja. W praktyce oznacza to konieczność wykazania, że transakcja nie ograniczy konkurencji – nawet jeśli odbywa się „w rodzinie”.
W świetle polskiej ustawy obowiązek notyfikacji transakcji powstaje, gdy łączny światowy obrót uczestników transakcji przekracza równowartość jednego miliarda euro, w tym obrót osiągnięty w Polsce przekracza 50 milionów euro. Obowiązkowi zgłoszenia podlegają transakcje polegające na połączeniu przedsiębiorstw, przejęciu kontroli, utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy czy nabycia części mienia o wartości przekraczającej równowartość 10 milionów euro.
Zespół Lawspective w 2024 r. doradzał w postępowaniu, którego przedmiotem była transakcja rodzinna, wywierająca wpływ na konkurencję na kilka rynków właściwych w Polsce. Cieszymy się, że mogliśmy pozyskać dla naszego klienta bezwarunkową zgodę Prezesa UOKiK na dokonanie tej transakcji.
Jeśli planujesz przekazanie firmy w ramach rodziny lub jesteś zaangażowany w podobny proces sukcesyjny – sprawdź, czy nie dotyczy Cię obowiązek zgłoszenia koncentracji. A jeśli tak – chętnie pomożemy.