AI Act – terminy i najważniejsze informacje dla biznesu

AI Act jest z pewnością jednym z najbardziej oczekiwanych rozwiązań regulacyjnych tego roku. Powodów tego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.

Sztuczna inteligencja przestała być dostępna tylko dla wybranych, wiele modeli biznesowych z powodzeniem inwestuje i wykorzystuje ją w różnych obszarach działalności. Narzędzia bazujące na AI wspierają komunikację z klientami, logistykę, rekrutację czy marketing. Definicja sztucznej inteligencji w AI Act obejmuje szeroki zakres systemów oraz technologii, w efekcie czego  rozporządzenie wpłynie na funkcjonowanie wielu firm.

Kto powinien pamiętać o nowej regulacji?

Każda firma, która korzysta z systemów opartych na sztucznej inteligencji, ponieważ konieczne będzie zrozumienie i przestrzeganie nowych regulacji. AI Act określa obszary, w których wykorzystanie AI jest ograniczone lub niemożliwe. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników przed manipulacjami i dezinformacją. Działania biznesowe nie mogą wprowadzać w błąd lub szkodzić użytkownikom. Organizacje, które nie będą przestrzegać tych przepisów, muszą liczyć się z sankcjami, w tym z wysokimi karami finansowymi.

Ile jest czasu, aby się przygotować?

AI Act wejdzie w życie po upływie 20 dni od jego opublikowania. W pełni będzie zaś obowiązywać 24 miesiące po opublikowaniu. Istotne jest jednak to, że większość obowiązków, jakie nakłada na firmy to rozporządzenie, będzie musiało być spełnionych w przeciągu pierwszych 6 oraz 12 miesięcy od jego wejścia w życie. Krótszy, sześciomiesięczny termin, obejmuje między innymi zakaz stosowania systemów niedozwolonych.

Zapraszamy na webinarium!

Bieżący rok z pewnością warto poświęcić na przygotowanie firmowych systemów i procedur tak, aby jak najszybciej uzyskać w przyszłości pożądaną zgodność z AI Act.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
[addtoany]