Sztuczna Inteligencja w bankowości i finansach #4. Inwestycje w AI, które rewolucjonizują sektor finansowy

JP Morgan Chase & Co (JP Morgan) jest jednym z największych podmiotów finansowych na świecie. Na swojej stronie, poświęconej wyłącznie badaniom nad sztuczną inteligencją pisze: Celem naszego programu AI Research jest odkrywanie i rozwijanie najnowocześniejszych badań w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także w powiązanych dziedzinach, takich jak kryptografia, w celu opracowania rozwiązań, które mają największy wpływ na klientów i firmy.

JP Morgan od wielu lat inwestuje w AI. Dzięki platformie Contract Intelligence (COiN), opartej o uczenie maszynowe, bank zautomatyzował proces przeglądu dokumentów w określonym modelu biznesowym. COiN wykorzystuje niewspomaganą sztuczną inteligencję, minimalizując zaangażowanie człowieka. Platforma, umieszczona w prywatnej chmurze wykorzystuje rozpoznawanie obrazów do porównywania i identyfikowania klauzul. W początkowej fazie wdrożenia COiN wyodrębnił około 150 istotnych atrybutów z rocznych umów kredytowych w ciągu kilku sekund, eliminując potrzebę 360 000 godzin ręcznego przeglądu. Algorytm identyfikuje wzorce na podstawie warunków lub lokalizacji w umowach, co skutkuje znaczną oszczędnością czasu i kosztów przy jednoczesnej poprawie wydajności i redukcji błędów.

JP Morgan posiada obecnie własny zespół zajmujący się badaniami i rozwojem sztucznej inteligencji oraz narzędzi z jej wykorzystaniem. W corocznym zestawieniu podmiotów najbardziej zaangażowanych w AI od lat zajmuje czołowe miejsce, zarówno pod względem liczby zatrudnionych przy projektach osób, jak i wielkości inwestycji. Obecnie zespół pracuje między innymi nad narzędziem IndexGPT, które ma na celu wspierać sprzedawców w wyborze inwestycji dla klientów w oparciu o chmurę obliczeniową.

J.P. Morgan prowadzi różnorodne inicjatywy, takie jak:

  • Syntetyczne Zbiory Danych: Badania i algorytmy generują realistyczne zbiory danych zastosowalne w usługach finansowych, dostępne publicznie.
  • Centrum Doskonałości w Dziedzinie Wyjaśnialnej AI: Badania nad wyjaśnialnością modeli AI i uczciwością.
  • Centrum Doskonałości w Dziedzinie AlgoCRYPT: Badania w dziedzinie kryptografii i bezpiecznych obliczeń rozproszonych. Inicjatywa została uruchomiona we wrześniu 2022 roku.

JP Morgan to podmiot, który od lat upatruje w AI narzędzia, które dla gospodarki ma takie samo znaczenie, jak internet.

Autor: Marta Adranowska, adwokat, Senior Associate w Lawspective Litwiński Valirakis Radcowie Prawni Sp.k.

E-mail: marta.adranowska@lawspective.pl

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
[addtoany]